• +90 (312) 844 02 12
  • info@okurmakina.com.tr
EMTES 12 ASFALT EMÜLSİYON ÜRETİM TESİSİ
Ürünler \ Asfalt Emülsiyon Üretim Tesisi \ EMTES 12 ASFALT EMÜLSİYON ÜRETİM TESİSİ

EMTES 12 ASFALT EMÜLSİYON ÜRETİM TESİSİ

Hızlı ve kolay kurulumlar için seçilen bu model, özellikle en çok soğuk harç kaplama (Slurry Seal) uygulamalarına uygunluk sağlamaktadır. Üretimin sürekli (Continuous) olması nedeni ile tesis, çift çözelti tanklı olarak konteynır şeklinde tasarımlandırılmıştır..

Üretim prosesinde, bitüm, çözelti, solvent, DOP, lateks gibi sıvı malzeme pompaları invertör yardımı ile çalıştırılır ve istenilen oranlarda prosese malzeme beslemesi yapabilme kabiliyetindedirler.

Ayrıca her pompanın arkasına bir debimetre yerleştirilerek, pompalama esnasında sistemin ihtiyacı olan miktarı, debimetreden alınan bilgilerle kararlı olması sağlanmaktadır.

Bitüm ve solvent reçeteye göre belirlenen oranlarda statik mikserden geçirilerek bitümün istenilen penetrasyon değerlerinde olması sağlanır. Ayrıca DOP malzemesi ile bitümün yapışma kabiliyeti artırılması için belirli oranda aynı statik mikserde karışım sağlanmaktadır. Statik mikserden kalifiye olarak çıkan bitüm kararlı bir şekilde collaidal değirmene ulaşır.

Çözelti, poliproetilen (PP3) malzemeden imal edilmiş tanklarda hazırlanır. Reçetedeki diğer katkı malzemeleri (Emülgatör, Asit, Stabilizer) için bir tartım ünitesi dizayn edilmiştir. Böylece tüm katkı malzemeleri kolayca ayarlanarak kararlı bir şekilde çözelti tanklarına gönderilir. Bu dozaj ünitesi haricen kullanılır ve isteğe bağlı olarak sisteme dahil edilir. Çözelti için gerekli suyun ısıtılması için iki farklı donanımı bünyesinde bulundurur. Dışarıdan gelen soğuksuyu elektrikli ısıtıcılar yardımı ile ya da emülsiyon ürün çıkışına yerleştirilen bir plakalı ısı eşanjörü ile kolayca sağlanır. Bu çağdaş uygulama ile zaman ve ısı enerjisi tasarrufu sağlanmış olur. Sıcaklığı ve pH değeri uygun hale gelen ve homojen olarak karışmış çözelti, 316 kalite paslanmaz çelik, in-line dikey santrifüj pompa ile debimetreden geçerek collaidal değirmene ulaşır.

Değirmene ulaşan bitüm ve çözelti karışır, yüksek hızda parçalanır ve mükemmel bir emülsiyon oluştururlar. Takribi sıcaklığı 80-90˚C civarında olan bitüm emülsiyonu, bir plakalı ısı eşanjöründen geçirilerek sıcaklık yaklaşık 60˚C’ye düşürülür. Ardından farklı bir statik mikser yardımı ile diğer katkı malzemeleri ilave edilir ve farklı bitüm emülsiyonları üretilebilir.Numune alma vanasından alınan örneklerin test onayından sonra bitüm emülsiyonu stok tanklarına gönderilir.Tüm sistem tam otomatik ya da manuel olarak kontrol edilebilir.